Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей

Хтось потоптав не одну пару личаків в пошуках кращої долі, інших гнав по курних дорогах государева наказ. А захисники Вітчизни раз у раз випроваджували непрошених гостей до центру Європи. І все пішки, а особисте майно (білизна, провіант) – на спині. Так завдяки похідному укладу і став популярним річ ​​мішок, який дожив до наших днів. Тільки офіційно зафіксований термін існування солдатського спорядження – 146 років. З цивільного побуту його поступово витісняють практичні рюкзаки, але говорити, що речовий мішок себе зжив, передчасно.

Що собою являє і призначення

Саме слово визначає єдину функцію – це мішок для особистих речей, тому в сленгу служивих зустрічається розмовний варіант «вещак». А колись солдати, які присягали на вірність Російській імперії, називали незамінний в похідних умовах виріб «Сидором». З тих пір суть не змінилася: це сумка з грубої щільної тканини – полотна, парусини, прогумованого брезенту. Горловина армійського мішка затягується на особливий манер, після чого дві лямки, довжина яких регулюється, надійно тримають сидір зі скромним скарбом за плечима. Речовий мішок останньої моделі має 30-літровий об’єм, здатний витримати навантаження до 10 кг.

Сучасний армійський сидір оснащений додатковими елементами:

 1. На грудях фіксується ременем.
 2. З обох сторін з боків речового мішка стропи для прикріплення плаща-намети, ковдри, шинелі, саперної лопати, інших корисних в похідних умовах предметів.
 3. Накладна кишеня з клапаном для дрібниць.
 4. Відділення для інформації про особу солдата – сюди вставляється ідентифікаційна табличка.

З армійського побуту речовий мішок виведений офіційно в 2015 році. Незважаючи на це, сидір живий не тільки як музейний експонат. Похідне спорядження популярно серед рибалок, мисливців, туристів, інших любителів активного відпочинку.

Розбираючись, чому речовий мішок називають Сидором, дослідники прийшли до висновку, що слово ніяк не пов’язано зі старовинним російським ім’ям. Воно запозичене з єврейської мови, звідки родом деякі, до цих пір ходові, сленгові вислови ( «шмон», «халява»). Прихильники цієї теорії пов’язують солдатський сидір з єврейським поняттям «седер», яке перекладається як «порядок». Цілком логічно: від військових вимагають дисципліни у всьому, в тому числі і укладанні особистого майна – нічого зайвого, все на своєму місці. Під час перевірки (шмону) багато новобранці, які не впоралися із завданням, як належить за статутом, отримували дисциплінарні покарання. На халяву розраховувати не доводилося, якщо в речмішку бардак.

Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей

Плюси і мінуси вироби

Сидор, який є гранично простий, але при цьому максимально функціональною системою зберігання особистих речей в похідних умовах, має масу плюсів. Саме гідності армійського речового мішка пояснюють такий тривалий термін його популярності. Цивільне населення, що не мало досвіду поводження з Сидором, не здатна оцінити всі можливості заплічній сумки, які вельми значні:

 • простота, надійність: щільна прогумована тканина не рветься, не горить, не розтягується, вона не розповзеться від навантаження;
 • компактність: в згорнутому стані сидір поміщається в кишені;
 • велика місткість: при правильному укладанні речей армійський мішок не викликає дискомфорту в спині навіть при максимальному навантаженні;
 • універсальність застосування: похідне спорядження використовують навіть замість відра для води, так як прогумований брезент не протікає;
 • легкість очищення і догляду, тому сидір підходить для транспортування практично будь-яких матеріалів.

Перелік плюсів містить базові можливості армійського речового мішка. Екстремальні ситуації виявили цілий ряд часом несподіваних варіантів експлуатації Сидора:

 1. Речовий мішок з запасним комплектом сухої білизни носять на грудях додатково до основного рюкзаку.
 2. Брезентовий заплічних сумка з одягом, білизною, ковдрою служить подушкою вночі, теплим, м’яким сидінням на привалі.
 3. Є свідчення військових років про застосування Сидора як допоміжний засіб для водної переправи. Речовий мішок щільно набивали травою, туго перев’язували. Повітряна подушка допомагала утриматися на плаву.
 4. Розпоротий з боків похідний речовий мішок – майже півтораметрова смуга брезенту – допоможе при транспортуванні пораненого.
 5. Пошкоджену, втрачену взуття замінюють Сидором: ногу ставлять всередину, затягують виріб. Такий варіант тимчасово збереже нижні кінцівки сухими.

Ще однією перевагою армійського речового мішка є його дешевизна, а значить, і доступність. Про мінуси Сидора говорять переважно ті, хто розраховував на більший функціонал при малій вартості. Користувачі відзначають:

 • недостатній обсяг, скромну навантаження речового мішка;
 • незручні, ріжучі плечі лямки;
 • безлад всередині Сидора через відсутність в ньому відділень.

Серед недоліків, якими дійсно «грішить» стандартне польове спорядження:

 • комфортне використання армійського речового мішка можливо тільки після придбання впевнених навичок укладання і зав’язування горловини, тобто потрібні час, досвід;
 • сидір, зроблений не з прогумованого брезенту, пропускає воду: вміст промокає, на морозі тканину замерзає, виріб стає незручним для експлуатації.

Вибираючи армійський речовий мішок, слід пам’ятати, що це не похідний рюкзак з безліччю кишень. Сидор розраховано на певні обсяг, навантаження (саме при дотриманні цих параметрів лямки різати не будуть!), Мінімальний набір предметів, покладених за відпрацьованим за роки експлуатації принципом.

Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей

Комплектація армійського речового мішка

Військово-польові умови вимагали наявності трьохдобового мінімуму речей на солдатських плечах. Тому комплектація вмісту армійського мішка в похідних умовах була наступною:

 • сухе чисту білизну;
 • запасні онучі (1-2 пари);
 • продовольчий пайок – консерви, сухарі;
 • особисті речі, предмети гігієнічного призначення (мило, бритву, кружка, ложка, миска);
 • збройові приналежності (боєзапас, ганчір’я, мастило);
 • зовні кріпилися плащ-намет, казанок, каска.

Піхота часів царської армії кінця XIX століття носила в речового мішка наступний набір солдата:

 • 2 чисті натільні сорочки;
 • пару онуч на зміну;
 • одні спіднє штани;
 • рукавиці, рукавички або рукавиці;
 • рушник;
 • продовольство (сухарі – до 2 кг, сіль – до 50 г);
 • кухоль, мило, приладдя для гоління;
 • 24 бойових патрона, маслянку і ганчір’я для чищення рушниці.

При порівнянні вмісту речового мішка бійців різних століть видно, що побут і похідний набір предметів мало чим відрізнялися. До виведення описуваної сумки з ужитку сучасний військовослужбовець на зборах у своєму розпорядженні більш різноманітним складом:

 • двома комплектами білизни, шкарпеток;
 • засобами гігієни, аптечкою;
 • продовольчим запасом;
 • сірниками, ліхтариком, складаним ножем;
 • табельною зброєю;
 • плащ-палаткою.

Обов’язково сидір доповнювався документами і канцелярським мінімумом – записником, олівцями, ручкою, топографічною картою місцевості, компасом.

Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей

Правила укладання речей

Солдати різних часів наповнювали вещмешок за одним принципом:

 1. Все м’яке, тканинне – до задньої стінки Сидора, щоб спині було зручно, ніщо гостре і жорстке не створював дискомфорту. Білизна при правильному укладанні зберігалося сухим, теплим.
 2. Все жорстке, важке – на дно армійського речового мішка. Зверху лежало те, що завжди під рукою, нижче – то, що використовується рідше.
 3. Для засобів гігієни, туалетного приладдя призначався зовнішній накладної кишені речового мішка.

Кожен сам вирішував, що з речей потрібніше в похідних умовах, але схема укладання Сидора була приблизно однаковою. Уздовж спини розміщували плащ-палатку, білизна, онучі (повинні бути згорнуті). На дно речового мішка – консервні банки, інший провіант, продукти, кухоль, ложку, чашку. Пайок солдати накривали казанком, зверху розташовували інші предмети.

Після укладання всього необхідного вещмешок потрібно було зав’язати. Процес складний і вимагає навичок – не у всіх вийде зробити це з першого разу. Якщо армійський речовий мішок забезпечений шнурком, для початку його потрібно затягнути, а горловину зібрати в міцний «пучок» лівою рукою. Коли довга цільна лямка утворює зверху петлю, її потрібно подовжити правою рукою так, щоб вона лежала на зап’ясті, як ремінець від годинника. Далі потрібно завести долоню вниз, захопити одночасно дві лямки речового мішка, витягнути їх крізь петлю. Результат – пальці правої руки тримають новий завиток, який слід надіти на горловину річ мішка і затягнути.

Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей

Історичне минуле

Речовий мішок – обов’язковий елемент екіпіровки солдатів з 1869 по 2015 роки, але до використання в армійському побуті він дуже широко застосовувався і серед простих людей. Сам принцип заплічній сумки для білизни і провіанту з самозатягувальне петлею на горловині відомий здавна. З такими Сидора бродили жебраки за милостинею, арештанти йшли на каторгу. Для виготовлення речового мішка застосовували будь-який відповідний шматок тканини – полотно, мішковину. Замість лямок часто використовувалася мотузка.

Під потреби армії речовий мішок пристосували, щоб замінити важкі незручні ранці. Перші заплічні сидори солдатів були полотняними. Через десять років тканину речового мішка поміняли на парусину – більш водостійкий варіант. Провіант в таких похідних Сидорах зберігався довго, тому їх прозвали «сухарними» мішками. Принципову модернізацію армійська сумка зазнала вже після Великої Вітчизняної війни, коли з’явилися кишені для дріб’язку, особистої таблички з ім’ям власника, стропи для коригування обсягу або фіксування додаткових предметів, необхідних у похідних умовах. Така модель зберігалася аж до виведення спорядження з ужитку російської армії.

Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей

Виготовлення своїми руками

Майстрині, що володіють первинними навичками шиття, найпростіший варіант речового мішка зроблять в декілька кроків. потрібно:

 1. Вибрати тканину, ремінці, шнурки, тасьми, пряжки карабіни, інші аксесуари для Сидора.
 2. Визначитися з розмірами речового мішка. Вибір викрійок дозволяє не займатися самостійними розрахунками, просто використовуючи готовий варіант.
 3. Заготівлю речового мішка зшити з боків міцними нитками з виворітного боку, верхній край підвернути до 1 см, прошити так, щоб можна було вставити шнурок для затягування горловини.
 4. Частково готовий сидір вивернути.
 5. До спинки речового мішка (внизу, ближче до країв) пришити два кінці однієї цільної лямки. Якщо плануються серйозні навантаження, а тканина досить міцна (брезент), закріпити краю Лямочні стрічки потрібно надійно, прошив їх двічі, біля самої основи і через 3-5 см. Поздовжніми і діагональними стібками слід з’єднати поперечні шви речового мішка.
 6. Всунути шнурок, який стягує горловину Сидора.

Базова модель армійського речового мішка готова – потрібно лише пришити до неї пару кишень і можна йти на пікнік.

«Суворі тайгові бродяги» для Сидора ріжуть старі намети – тканина щільна, що не сиплеться, чи не промокає. Молоді умільці легко зберуть заплічну сумку зі старих джинсів. Мішок-рюкзак з щільною яскравої тканини зручний дітям – в дитячий сад або для прогулянки.

Застосовуючи машинку, нескладно зробити вещмешок більш складної моделі з прогумованого брезенту, для серйозних навантажень і тривалих походів. Для цього потрібно взяти варіант викрійки, де сумку збирають із задньої, передньої, бічної частин. Такий розкрій підвищує місткість Сидора, дозволяє зручніше розкласти речі, забезпечити максимальний комфорт в похідних умовах.

Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей

Відео

Фото

 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей
 • Призначення речового мішка, виготовлення своїми руками для побутових цілей

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*